Přehled wallboxů: Najděte ten správný wallbox v 5 krocích

Elektromobily jsou populárnější než kdy jindy. Jsou hybnou silou proměny v mobilitě a současně podporují přechod na obnovitelné zdroje. Není divu, že na trh přichází stále více wallboxů se širokou škálou funkcí.  Poradíme vám, jak v 5 krocích najít ten správný wallbox pro vašeho zákazníka zejména v soukromém sektoru. Náš přehled wallboxů vám pomůže porovnat produkty různých výrobců.

1. Kde bude wallbox stát? V soukromé, poloveřejné nebo veřejné oblasti?

Pokud je wallbox instalován přímo před vchodovými dveřmi, jedná se o soukromý sektor. Většinou se zde instalují AC systémy s maximální nabíjecí kapacitou 11 kW. Čím vyšší je nabíjecí výkon, tím rychleji se elektromobil nabíjí.

Jakmile se firma rozhodne pro své zaměstnance a hosty nabízet možnost nabíjení elektromobilů je wallbox v poloveřejné oblasti. Pak doporučujeme dvě zásuvky typu 2, aby bylo možné paralelně nabíjet 2 vozy. K dispozici jsou také nabíjecí body (většinou nabíjecí stanice) pro veřejné prostory. Ty musí být schopné měřit především kalibraci.

Wallboxy (vlevo) a nabíjecí stanice (vpravo)

2. Jaký wallbox se hodí k vašemu typu vozidla?

Wallbox by vždy měl odpovídat vozidlu. V Evropě jsou standardně vybavena zástrčkou typu 2. Nabíjecí výkon elektromobilu závisí na palubní nabíječce vozidla, počtu fází, ke kterým je wallbox připojen a jmenovitém proudu.

U elektromobilu s kapacitou baterie 40 kWh a wallboxu s maximálním nabíjecím výkonem 11 kW (3fázový, 16 A) potřebuje vozidlo k dobití necelé 4 hodiny. Wallbox s nabíjecím výkonem 3,7 kW (1fázový, 16 A) prodlužuje dobu nabíjení na více než 10 hodin. Při použití klasické zásuvky by se vůz nabíjel po dobu 25 hodin, což je více než den.

Mnoho vozidel je vybaveno 3fázovou palubní nabíječkou, takže je užitečný 3fázový wallbox. Mezi 1- a 3fázovým wallboxem není téměř žádný rozdíl v ceně.

3. Potřebuje wallbox dodatečnou ochranu nebo kontrolu přístupu?

Na nabíjecích místech mimo soukromou oblast byste měli wallbox chránit před vandalismem a spolehnout se na nabíjení zásuvkou. Tím se zabrání zbytečným potížím s poškozenými kabely. Uživatelům tím také můžete zabránit v tom, že kabel po nabití neodpojí.

Důležitá je také kontrola přístupu. Provozovatelé mohou povolit používání wallboxu pouze určitým osobám s kartou pro vysokofrekvenční identifikaci (RFID). S rozhraním OCPP (Open Charge Point Protocol) může operátor poté načíst data o nabíjení a zpracovat je pro interní účely. Je poté zřejmé, kdo hodně nabíjí, a to je důležité například pro fakturaci.

Pokud chcete wallbox chránit i ve vaší soukromé sféře, měli byste použít klíčový spínač. Klíč zamkne a odemkne wallbox. U některých wallboxů můžete nastavit také další funkce, jako je rychlé nabíjení nebo ekologický režim.

4. Musí být wallbox schopen nabíjet z přebytků FV?

Vlastní výroba elektřiny proudí přímo do elektromobilu. Co by mohlo být lepší, zejména v soukromém sektoru? Pokud má být wallbox kombinován s fotovoltaickým systémem a přebytečnou elektřinu chcete využít k nabíjení elektromobilu musí mít wallbox odpovídající funkci. Kromě toho je nutné nainstalovat vhodnou řídicí jednotku. Zajišťuje, že jsou nejprve obslouženy všechny spotřebiče v domě a přebytečná elektřina poté proudí do elektromobilu, nikoli do veřejné sítě.

5. Měli by wallboxy vzájemně komunikovat?

V poloveřejných oblastech chtějí provozovatelé často instalovat hned několik wallboxů. Díky komunikaci typu master / slave mohou být zařízení propojené a centrálně řízené pomocí inteligentního wallboxu, který poté funguje jako rozhraní pro přenos dat. Počet wallboxů které takto můžete seřadit určuje výrobce.

Naše doporučení:

 SoukromýPoloveřejnýVeřejný
Cílová skupinaSoukromé osobyHotely, firmy, Bytové domyRůzné skupiny lidí
Řešení nabíjeníWallboxWallboxNabíjecí stanice (nebo Wallbox)
Doporučené nabíjení11 kW11-22 kW11-22 kW
AC-fáze3-fázový3-fázový3-fázový
Napojení pro nabíjeníNabíjecí kabel na wallboxuZásuvka typ 2Zásuvka typ 2
Užitečné doplňkové službyNabíjení z přebytků FV, Monitoring,
Klíčový spínač
RFID, OCPP, Síť / komunikace Master-SlaveOCPP, Síť / komunikace Master-Slave, kalibrované měření

Nyní již máte přesnou představu o správném wallboxu pro vašeho zákazníka. V našem přehledu wallboxů najdete technické informace o produktech a funkce takto můžete jednoduše porovnávat. Náš přehled wallboxů a nabíjecích stanic naleznete zde.